Doradztwo podatkowe

Wszelkie sprawy, w których mamy do czynienia z urzędem skarbowym, są dla przedsiębiorców powodem do licznych stresów. Nie ma się co dziwić – przepisy podatkowe cechują się wyjątkowym stopniem skomplikowania. Poza tym, podczas ewentualnych kontroli przeprowadzonych przez urzędy skarbowe, to na nas spoczywa ciężar udowadniania swojej rzetelności w wypełnianiu obowiązku podatkowego. Na szczęście istnieje usługa, jaką jest doradztwo podatkowe.

Ta forma doradztwa objęta jest bardzo wysokim poziomem odpowiedzialności. Nie dziwi więc, że aby świadczyć takie usługi, konieczne jest spełnienie wielu wymogów. Doradcą podatkowym może być osoba, która została wpisana na listę doradców podatkowych, która ustalana jest przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Wśród osób mogących prowadzić doradztwo podatkowe są również adwokaci oraz radcy prawni.

Cała procedura doradztwa związana jest z udzielaniem opinii oraz zaleceń dotyczących obowiązujących przepisów podatkowych. Wiąże się to np. z udzielaniem rad odnośnie opłacalności obranej formy rozliczeń z urzędem skarbowym. Może jednak oznaczać bardziej kompleksową obsługę związaną z prowadzeniem ksiąg podatkowych oraz innych form ewidencji. W niektórych wypadkach doradztwo podatkowe może obejmować również reprezentowanie firmy w postępowaniu prowadzonym przed organami administracji publicznej.

Proces doradztwa podatkowego jest bardzo opłacalny dla każdego przedsiębiorcy. Nie każde kierownictwo firmy jest w stanie nadążyć za zmianami w przepisach prawa podatkowego. Bardzo ważna jest również jego prawidłowa wykładnia. Decydując się na usługi doradcy, firma zyskuje profesjonalną obsługę oraz zdejmuje ze swoich barków wiele czasochłonnych obowiązków.

Doradztwo podatkowe to nie tylko najlepsze wyjście chroniące przed kontrolą skarbową. Oczywiście bardzo ważnym elementem jest fakt, że dzięki takiej usłudze zyskujemy porządek w dokumentacji finansowej i chronimy się przed zaistnieniem nieprawidłowych procesów. Jednak szalenie istotną zaletą takiego procesu doradztwa jest… oszczędność czasu. Przedsiębiorca, który nie musi poświęcać energii na sprawy podatkowe, może skupić się przede wszystkim na skutecznym zarządzaniu firmą. W konsekwencji pozwoli to na uzyskiwanie lepszych efektów finansowych – czyli osiąganiu celów, dla których zakłada się własną działalność gospodarczą.