Doradztwo finansowe

Aby przeprowadzony proces doradczy firmie miał sens, musi zostać wykonany z uwzględnieniem obowiązujących standardów. W poniższym tekście przedstawionych zostanie kilka najważniejszych uwag dotyczących tej usługi. Ich stosowanie może świadczyć o profesjonalizmie procesu.

Po pierwsze – bezstronność

Dobrego doradcę finansowego powinna cechować bezapelacyjna bezstronność. Jeżeli przedsiębiorstwo decyduje się na taką usługę, kierownictwo musi mieć świadomość, że proces doradczy ma na celu przede wszystkim ochronę majątku firmy. Doradca, który bardziej troszczy się o własną prowizję, niż o cele finansowe swojego klienta, powinien być skreślony już na samym początku procesu.

Po drugie – rzetelność

Wiedza, doświadczenie oraz znajomość rynku – bez tego trudno mówić o profesjonalnym doradztwie finansowym. Specjalista z tej dziedziny musi być dociekliwy i skrupulatny do granic możliwości. Podczas przeprowadzanego doradztwa nie może mu umknąć żaden szczegół dotyczący finansów badanej firmy. Otrzymywane dane powinny być oceniane z perspektywy obecnie panujących regulacji prawnych oraz ogólnej sytuacji rynkowej.

Po trzecie – kompleksowość usługi

Doradztwo finansowe nie może ograniczyć się do samej analizy sytuacji ekonomicznej firmy. Dużo bardziej istotne jest przedstawienie kompleksowego katalogu opinii oraz zaleceń, które mogą poprawić rentowność przedsiębiorstwa. Doradca finansowy powinien być partnerem dla kierownictwa w zakresie opracowywania planów oraz strategii funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Po czwarte – rozciągnięcie w czasie

Nie można łudzić się, że doradztwo finansowe ogranicza się tylko do kilku spotkań. Proces ten powinien być rozciągnięty w czasie. Podjęte decyzje mogą wymagać zweryfikowania. Jeżeli strategia nie przynosi odpowiednich efektów – należy ją rozsądnie zmienić. Dlatego też doradztwo finansowe musi obejmować również proces monitorowania osiąganych postępów.

Choć doradztwo finansowe często ograniczone jest do sprzedaży produktów banków lub innych instytucji, to w świecie biznesu oznacza to zdecydowanie bardziej istotną usługę. Pomoc ze strony solidnego profesjonalisty z zakresu finansów może być dla firmy doskonałym sposobem na poprawienie swojej sytuacji ekonomicznej. Zwrócenie uwagi na czynniki wymienione powyżej, może pozwolić na zdecydowanie się na usługi odpowiedniego doradcy.